Blog, Opakowania

Jak wybrać rodzaj worka próżniowego do zgrzewarki

Jeśli jesteś posiadaczem pakowarki komorowej gdzie worek jest wkładany do komory urządzenia lub posiadasz prostą zgrzewarkę listwową z funkcją odsysania (worek wsuwany w listwę zgrzewającą), pewnie zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich worków.

Podstawowym wyróżnikiem jest rodzaj folii, z której są wykonane worki. Do pakowarek komorowych stosujemy worki gładkie, natomiast w przypadku zgrzewarek listwowych, najczęstszym wyborem będą worki moletowane, takie o wyraźnej strukturze.

Czy można stosować worki gładkie w zgrzewarkach listwowych?

Owszem w niektórych modelach, wymaga to jednak pewnej wprawy. Istnieją pewne sposoby na prawidłowe używanie worków gładkich. Pierwszy jest bardzo prosty i polega na wykonaniu zakładek na bokach worków, dzięki czemu powstaje pewna przestrzeń, która pozwala na usunięcie powietrza z wnętrza worka. Drugi sposób polega na umieszczeniu wewnątrz worka, w miejscu powstawania zgrzewu kawałka folii moletowanej.  Skutkuje to również powstaniem  fragmentu po przez który powietrze będzie usuwane na zewnątrz. Stosowanie tych worków wiąże się więc z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Przy zakupie worków gładkich, należy pamiętać aby folia miała grubość minimum 70 mikronów.

Jaka grubość folii?

Grubość folii ma znaczenie, jest to ważny  parametr, na który powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę. Im grubszy worek tym większa możliwość pakowania obiektów o ostrzejszych krawędziach tj. mięso z kością, produkty rzemieślnicze, inne ostre elementy,  które zamykamy próżniowo w celu ochrony np. przed korozją. Wraz z gramaturą rośnie także barierowość worków foliowych, a więc zmniejsza się przepuszczalność pary wodnej (H2O), powietrza czy innych gazów.

Gotowanie, pasteryzowanie, homogenizowanie.

Ci, którzy stosują worki w przemyśle spożywczym i gastronomii, metodę zamykania próżniowego wykorzystują, z jednej strony do przedłużania przydatności artykułów spożywczych, z drugiej  do lepszej organizacji pracy. Możliwość wcześniejszego przygotowania półproduktów pozwala na elastyczniejsze gospodarowanie czasem i zwiększone efekty pracy. Dodatkowo, pakowanie pod próżnią otwiera drogę do innych procesów kulinarnych tj. gotowanie w stałej temperaturze, sous vide, pasteryzowanie czy homogenizowanie.  Worki, aby mogły być wykorzystywane w tych celach, muszą być wykonane ze specjalnej folii, przystosowanej do zwiększonej temperatury, aby ta nie powodowała utleniania się szkodliwych związków dostających się do jedzenia. Należy zwracać uwagę czy charakterystyka produktu zawiera jasne informacje
o możliwościach ich użytkowania. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą.  

Alternatywnym wyborem dla worków próżniowych jest folia w rękawie. Polecana szczególnie w przypadku kiedy istnieje potrzeba pakowania różnej wielkości obiektów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy samodzielnie produkować potrzebne worki, poprzez docięcie folii na odpowiednią długość.

Niniejszy artykuł dedykujemy wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę z próżnią. Wielu naszych Klientów rozpoczęło z nami współpracę ze względu na odpowiednie doradztwo i pomoc w dobrym dopasowaniu worka do pakowarki, zakupionej nie tylko w naszej firmie. Prawidłowy wybór worków pozwala cieszyć się nową jakością i unikać rozczarowania, z jakim trafiali do nas Klienci, którzy nie zostali właściwie poinformowani.

1 thoughts on “Jak wybrać rodzaj worka próżniowego do zgrzewarki

  1. Chef Alex pisze:

    Dzięki – do tej pory nie zdawałem sobie sprawy że do gotowania sous vide niezbędne są worki z innej folii niż PAPE. Mam od was próbki folii OPP i zdecydowanie się przekonałem. Te nowe nie rozpadają się i nie rozwarstwiają. Na domiar złego przez blisko rok korzystałem ze zwykłej folii gdzie sprzedawca twierdził że TAK można gotować… No jak się okazuje nie. Związki folii dostają się do żywności… Dla tych co cenią sobie zdrowie sugeruję wybrać worki z folii OPP – która jest do sous vide przystosowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *