Blog, Opakowania

Folie DIAMOND® wolne od BPA

Co to jest BPA?

Skrótem BPA oznacza się Bisfenol A – związek chemiczny, znany również pod nazwą 2,2–bis(4–hydroksyfenylo)propan, używany, w połączeniu z innymi związkami chemicznymi, do produkcji plastiku i żywic. BPA wchodzi w skład poliwęglanu, służącego do produkcji wyrobów plastikowych takich jak: płyty CD, soczewki do okularów, szyby okienne, opakowania na żywność, butelki dla dzieci, elementy smoczków i wiele innych. Zdarza się, że niewielkie ilości BPA mogą przedostawać się na skutek uszkodzenia lub działania wysokiej temperatury z wyrobów plastikowych do pożywienia.

Szkodliwość BPA

W środowisku naukowym mówi się o szkodliwym działaniu BPA na człowieka. Amerykański profesor Frederick vom Saal z University of Missouri zaobserwował, że związek BPA może powodować m.in.: obniżenie płodności, wrodzone wady płodu, przedwczesne dojrzewanie dzieci, zaburzenie gospodarki hormonalnej, nadpobudliwość oraz zwiększone ryzyko choroby nowotworowej. Profesor Saal stwierdził, że substancja ta jest niebezpieczna nawet w dawkach uważanych za dopuszczalne, a na toksyczne działanie BPA najbardziej narażone są niemowlęta oraz dzieci. Pomimo szkodliwości BPA Unia Europejska nie wydała całkowitego zakazu jego używania, przez co większość produktów dostępnych na polskim rynku zawiera ten związek chemiczny. Zakaz stosowania BPA dotyczy jedynie butelek do karmienia niemowląt (Dyrektywa Komisji 2011/8/UE z dnia 28 stycznia 2011 r.). Komisja Europejska zabroniła stosowania BPA do produkcji butelek dla dzieci oraz wprowadziła zakaz importu i sprzedaży takich butelek. Kraje takie jak Kanada, Australia, USA oraz niektóre państwa UE starają się obecnie o wycofanie z rynku produktów zawierających Bisfenol A i mających kontakt z produktami spożywczymi.

BPA FREE
Konsumenci coraz częściej sięgają po wyroby niezagrażające ich życiu i zdrowiu. Szukają produktów wolnych od substancji toksycznych m.in. od związku BPA. Certyfikat Wolne od BPA daje świadectwo konsumentowi, iż produkty są tworzone w trosce o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

WORKI DIAMOND®

Oświadczamy, że nasze worki moletowane / folie moletowane są produkowane zgodnie z rozporządzeniem CE 1895/2005 i następującymi aktualizacjami, a podczas procesu produkcyjnego nie dodaliśmy celowo następującej substancji:

  • 2,2-bis (4-hydroksyfenylo) propan (BPA – nr CAS: 80-05-7)

ZGODNOŚĆ I ATESTY

Nasze opakowania próżniowe posiadają Certyfikat zgodności TUV i dopuszczenia do kontaktu z żywnością.

✔ TUV Certyfikat UNI EN ISO 9001: 2008

✔ BPA FREE i PVC FREE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *