Blog, Pakowanie próżniowe

JAKA ZGRZEWARKA PRÓŻNIOWA BĘDZIE NAJLEPSZA? PORADY I RANKING

Zgrzewarka próżniowa to bardzo dobre rozwiązanie dla osoby która nie lubi marnować żywności. Poznaj naszą linię zgrzewarek próżniowych do pakowania żywności, podstawowe zasady użytkowania i zalety posiadania takiego urządzenia w swojej kuchni. Co to jest i do czego służy pakowarka próżniowa? Jaką pakowarkę próżniową wybrać? Jakie worki do pakowarki próżniowej zastosować? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji które z pewnością pomogą ci wybrać odpowiedni model dla siebie.

Co to jest i po co Ci zgrzewarka próżniowa?

Zgrzewarka próżniowa, inaczej zwana pakowarką próżniową, to nic innego jak urządzenie stworzone do usuwania powietrza z opakowania – tzw. pakowanie prózniowe  żywności.

Zgrzewarka próżniowa pozwala na wytworzenie niemal w pełni hermetycznych warunków wewnątrz specjalnie moletowanych foliowych worków. Tak hermetycznie zapakowana żywność ogranicza niemal do zera kontakt z powietrzem, a więc i drobnoustrojami, bakteriami tlenowymi czy zarodnikami pleśni. Co więcej, brak dostępu powietrza sprawia, że żywność nie wchodzi z nim w reakcję, a tym samym się nie utlenia – pakowanie prózniowe utrzymuje świeżość produktów do 5x dłużej!

Pakując żywność próżniowo masz pewność, że żadne zapachy nie wydostają się z woreczka ani do niego nie wnikną dzięki zastosowaniu specjalnych folii barierowych do pakowania próżniowego. Wszystkie produkty zachowają swój oryginalny aromat, a Twoja lodówka nie będzie już pachniały intensywnie morskimi rybami, wędzonymi wędlinami czy pleśniowym serem.

 

Jaka zgrzewarka próżniowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przed zakupem próżniowej zgrzewarki musisz wziąć pod uwagę parę czynników, które pozwolą Ci szybko i efektywnie korzystać ze zgrzewarki i sprawią, że chętnie będziesz po nią sięgał. Jaka zgrzewarka będzie odpowiednia dla Twojego domu lub biznesu w branży spożywczej czy gastronomicznej? W doborze urządzeń ważne są dla nas opinie użytkowników, ich komfort użytkowania oraz materiały eksploatacyjne czyli worki moletowane.

 

Dopuszczalna grubość worków foliowych oraz rodzaj woreczków jakie w niej można stosować.

Zwróć uwagę na parametry worków bądź folii używanych do próżniowego pakowania w danym modelu zgrzewarki. Wybierz pakowarkę, która poradzi sobie nawet z workami o większej grubości. Będziesz mieć pewność, że w przyszłości nie będziesz miał problemów ze znalezieniem worków foliowych do swojej zgrzewarki.

 

Moc i podciśnienie urządzenia

Zarówno moc, jak i informacja na temat tworzonego podciśnienia są w zgrzewarkach bardzo ważne. Pierwszy parametr określa z jaką mocą pracuje zgrzewarka, czyli jak szybko pozbędzie się ona powietrza z żywności. Im większa moc, tym mniej czasu spędzisz nad zgrzewarką podczas pakowania.

Podciśnienie, z kolei, określa jak sterylnie zgrzewarka jak w stanie zapakować żywność.  Zgrzewarka, które pracują na wysokim maksymalnym podciśnieniu dają gwarancję hermetycznego pakowania – Twoja żywność wytrzyma jeszcze dłużej. Moc nowoczesnego urządzenia do domowych warunków powinna się wahać na poziomie 110-130W i tyle w zupełności wystarczy do użytku niekomercyjnego. Urządzenia o takiej mocy z powodzeniem łączą folie o grubości powyżej 200 mikronów. Natomiast podciśnienie 60-80kpa to również wystarczający poziom na szybkie uzyskanie hermetycznego opakowania. Mocniejsza pompa np. 80kpa będzie nieco głośniejsza podczas pracy i osiągnie ten sam efekt co mniejsze modele z pompą 60kpa w nieco krótszym czasie. Zastanów się czy zależy ci na szybkim czasie pakowania (różnica zaledwie kilku sekund) czy może raczej na cichszej pracy urządzenia.

 

Tryb pracy – zgrzewarka manualna czy automatyczna

Zgrzewarka pracująca w trybie manualnym wymaga większej uwagi podczas pakowania żywności. Musisz wiedzieć kiedy wcisnąć odpowiedni przycisk bądź przytrzymać pokrywę urządzenia. Modele automatyczne działają o wiele szybciej i wszystko wykonują praktycznie same – są zdecydowanie o wiele wygodniejsze w użyciu. Kilka modeli oferuje automatycznie otwieraną i zamykaną pokrywę pakowarki co ułatwia pracę ale również sprawia że żywotność takiego urządzenia jest dłuższa niż zgrzewarki w której z dość duża siła musisz docisnąć pokrywę i chwilę przytrzymać.

 

Szerokość i Ilość tworzonych zgrzewów

Ostatni, jednak nadal istotny parametr, czyli ilość zgrzewów. Różne modele zgrzewarek mogą oferować dwa lub trzy zgrzewy, które rzutują na szczelność zapakowanego próżniowo jedzenia. Czy większa ilość ilość zgrzewów, da Ci gwarancję szczelnego zamknięcia, które nie otworzy się nawet podczas podróży? Otóż nie. Zgrzew o szerokości 2,5-3mm w zupełności wystarczy by szczelnie zamknąć opakowanie próżniowe. Ważne aby miejsce zgrzewu było czyste a folia dobrej jakości. Większa ilość zgrzewów to wyższe koszty wymiany tych elementów. Elementy eksploatacyjne nie są objęte gwarancją i zwyczajnie musisz za nie zapłacić gdy ulegną zużyciu.

Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać? Nasz ranking w oparciu o funkcje, parametry, cenę i najczęściej sprzedawane produkty

1. Zgrzewarka próżniowa DIAMOND VS6621

 

Model VS6621 to prosta i sprytna pakowarka próżniowa z obudową z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS oraz panelem ze stali nierdzewnej. W zestawie znajdziesz specjalne, karbowane woreczki do próżniowego pakowania lub rolki foliowe, nóż odcinający wbudowany w pokrywie urządzenia, specjalny zestaw do usuwania powietrza z zewnętrznych opakowań lub woreczków z zaworem, mocną pompę 80kpa lub mniejsza cichszą 60kpa, dotykowe i czułe przyciski i kilka trybów pracy min do produktów suchych i mokrych, jak również opcję do marynowania próżniowego.

2. Zgrzewarka do folii z wagą VS6680M

Nowoczesna zgrzewarka próżniowa z wbudowaną wagą do precyzyjnego porcjowania żywności. Oprócz zgrzewarki w zestawie znajdziesz także wężyk do zamykania próżniowego, korek do butelki oraz worki i rolki z folią do pakowania. Zgrzewarka VS668oM posiada 120 W mocy, natomiast poziom wytworzonej próżni to -80 kPa. Kilka trybów pracy w tym marynowanie i tryb pulsacyjny do produktów delikatnych. Z boku urządzenia sprytnie schowany jest też specjalny nożyk który ułatwi ci otwarcie

 1. Pakowarka próżniowa z automatycznym otwieraniem i zamykaniem oraz wyświetlaczem LED VS6680S

Automatyczna pakowarka próżniowa to bliźniaczy model VS680M z tą różnicą że ta nie posiada wagi. Posiada za to dotykowy wyświetlacz LED dzięki antypoślizgowej podstawie zachowuje stabilność podczas pakowania. Te same tryby pracy i dodatki co model wyżej oraz niższą cenę. Dobry wybór gdy jesteś już posiadaczem wagi kuchennej 😊

4. Zgrzewarka próżniowa VS6682P

 

Profesjonalna pakowarka próżniowa z dodatkowym zapasem folii. Zgrzewarka jest automatyczna, a jej moc to 60 lub 80kpa do wyboru. Funkcjonalnie to podobny model do opisanej wyżej wersji zgrzewarka VS660S posiada jednak dwa wzory kolorystyczne oraz panel ze stali nierdzewnej. Doskonale zaprojektowany panel jest bardzo wygodny, precyzyjny i szybki w działaniu. Wskaźniki LED informują o aktualnym stanie

5. Zgrzewarka próżniowa z nożem i miejscem na rolką z folią VS6602

Zgrzewarka próżniowa VS6602 idealna do domu. Posiada moc 120 W oraz może pakować produkty zarówno suche, jak i mokre. Ponadto posiada dwie prędkości zasysania powietrza: klasyczną oraz do delikatnych produktów. Jak również tryb pracy do produktów suchych i mokrych. Jej największą przewagą jest wbudowany nóż i komora na rolkę folii. Idealne rozwiązanie gdy potrzebujesz wykonać dopasowane opakowanie. Bardzo oszczędna funkcja pozwalająca na docinanie folii według własnego uznania. Zamiast kupować kilka rozmiarów worków możesz zaopatrzyć się w folię o jednej szerokości o odpowiednie woreczki wykonasz samemu w kilka sekund. W zestawie zawarte są specjalne rolki z folią. Pozostałe funkcje są podobne do wyżej wymienionych modeli czyli tryb do produktów suchych, mokrych, delikatnych oraz do marynowania próżniowego. Standardowo wszystkie pakowarki DIAMOND są wyposażone w zewnętrzne akcesoria prózniowe w postaci wężyka z zaworami do usuwania powietrza z

6. Próżniowa zgrzewarka VALKO CVE

Cała seria pakowarek CVE jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej i jest to sprzęt dla profesjonalistów. W domu? Raczej tylko dla pasjonatów i ludzi którzy cenią sobie najwyższą jakość a urządzenie wykorzystują bardzo intensywnie. Dla restauracji, barów i małych zakładów produkcyjnych. Mocna pompa, duża moc, solidny zgrzewa zapewniają szybkie, wydajne pakowanie prózniowe. Urządzenie jest przystosowane do pracy ciągłej i zapewnia wydajność pracy na poziomie od 0,6m³/h, 0,9m³/h, aż do 4m³/h w przypadku modelu z pompą olejową (dla ciekawskich to taka pompa jaka jest stosowana w przemysłowych maszynach komorowych stosowanych w fabrykach). Oferuje dwie długości zgrzewu 30cm i 42cm w zależności od wybranego modelu. Moc na poziomie

7. Pojemniki prózniowe z modułową pompą próżniową

Bardzo fajne rozwiązanie dzięki któremu nie musisz stosować worków próżniowych ani droższych w zakupie pakowarek próżniowych. Jest to zestaw specjalnych pojemników o pojemności 1L,1,5L oraz 2L. Owalne opakowania są funkcjonalne i wykonane z wysokiej jakości tworzywa wolnego od BPA. Specjalne uszczelki, co trzeba zauważyć o podwójnym kołnierzu zapewniają wysoką hermetyczność. Do pojemników próżniowych dołączone jest specjalne akcesorium w postaci modułu ssącego które zakłada się na pojemnik. Po umieszczeniu przystawki na opakowaniu usuwane jest całe powietrze z pojemnika. W ten sposób możesz pakować praktycznie wszystko w tym ciecze, sosy i płyny. Moduł ładowany jest przez złącze USB. Dodatkowo posiada przystawkę do usuwania powietrza z specjalnych woreczków strunowych z zaworem. Woreczki są w

Zgrzewarka próżniowa dlaczego warto mieć ją w domu?

Pewnie zastanawiasz się, do czego właściwie jest Ci potrzebna zgrzewarka w kuchni skoro do tej pory radziłeś świetnie bez niej? Przypomnij sobie więc ile razy zdarzało Ci się marnować żywność, i ile pieniędzy tak naprawdę wyrzuciłeś do kosza. Przypomnij sobie chęć na skosztowanie ulubionego jedzenia z lodówki i zawód gdy okazało się że jest już nieświeże. A może wyrzucałeś obeschnięty ser lub wędlinę, która po kilku dniach zaczęła się psuć?

 

Posiadanie zgrzewarki próżniowej w domu to idealny sposób na skończenie z wyrzucaniem żywności. Próżniowe pakowanie przedłuża datę ważności każdego z produktów nawet do 5x! Dzięki temu, jeśli wiesz, że nie masz ochoty na ten sam obiad dwa dni z rzędu – możesz spakować resztę do specjalnej folii lub pojemnika i hermetycznie zamknąć ją w zgrzewarce.

 

Próżniowa zgrzewarka to także świetny wybór dla osób, które często podróżują. Odcięcie dostępu tlenu do żywności daje Ci gwarancję, że bakterie tlenowe i pleśń nie będą rozwijały się w Twoim jedzeniu. Zachowasz zdrowe i pełnowartościowe produkty, które zabierzesz ze sobą w podróż, na wycieczkę czy wyjazd służbowy.

Co więcej, ze zgrzewarką próżniową będziesz mieć pewność, że smak i zapach potrawy nie przejdzie na inne produkty w lodówce. Koniec z nieprzyjemnymi zapachami morskiej ryby czy surowego mięsa zaraz po otwarciu lodówki.

 

Jak działa zgrzewarka próżniowa?

Może wydawać Ci się, że działanie zgrzewarki próżniowej to wiedza tajemna. Nic bardziej mylnego! Pakowarka próżniowa nie jest ani skomplikowana w działaniu, ani w obsłudze. Jak więc działa to sprytne  urządzenie?

Zgrzewarka próżniowa usuwa powietrze, które znajduje się wewnątrz opakowania i Twojego jedzenia. Działa podobnie jak odkurzacz, którego używasz na co dzień do pozbycia się nadmiaru powietrza z worków próżniowych do przechowywania odzieży. Brak powietrza oznacza brak tlenu, który mógłby wejść w reakcję z żywnością lub rozmnożyć bakterie czy pleśń.

Po usunięciu powietrza z woreczka i stworzeniu próżni wewnątrz – zgrzewarka rozpoczyna proces zgrzewania, czyli szczelnego zamykania brzegu specjalnego woreczka. Dzięki temu powietrze nie wniknie z powrotem do środka, a Ty możesz cieszyć się smacznym i aromatycznym jedzeniem przez długi czas.

 

Zgrzewarka próżniowa worki – na jak długo wystarczą i gdzie je kupić?

Nowa zgrzewarka próżniowa najczęściej przychodzi w zestawie z dedykowanymi workami bądź folią. Co jednak jeśli zapas worków próżniowych Ci się skończy? Gdzie się w nie zaopatrzyć?

Worki próżniowe, inaczej nazywane folią moletowaną, możesz kupić we wszystkich sklepach, które specjalizują się w ich produkcji – najczęściej przez Internet. Jednak wiele sieci sklepów AGD czy z drobną elektroniką posiadają w swoim asortymencie akcesoria do zgrzewarek próżniowych w tym folie najczęściej produkowane w Chinach. Folie te spełniają te same funkcje lecz ich zgodność i atesty pozostawia wiele do życzenia. Producenci często też oszukują na grubości podając 100 mikronów gdy tak naprawdę jest to 70-90. Mniejsza grubość folii zmniejsza jej barierowość a tym samym ochronę żywności. Nasze worki mają grubość 105 mikronów. Mają jedną stronę z tłoczeniem, wzorem w formie diamentów, który ułatwia proces próżniowy. Ta strona jest grubsza, ze względu na wzór. Gładka strona jest całkowicie przezroczysta co pozwala na dobrą ekspozycję zawartości. Rolki i worki DIAMOND® są produkowane we Włoszech. O tym jakie worki i jak je wybrać dowiesz się w naszym artykule  Jak wybrać rodzaj worka próżniowego do zgrzewarki

 

Zgrzewarka próżniowa – czy warto ją nabyć? Wady i zalety urządzenia

Czy naprawdę warto kupić zgrzewarkę próżniową? Specjalnie dla osób, które jeszcze się wahają mamy mały bilans wad i zalet zgrzewarek próżniowych.

Zalety

 • zgrzewarka ogranicza dostęp bakterii i pleśni, a więc zmniejsza ryzyko zatrucia się zepsutą żywnością
 • ze zgrzewarką ograniczysz ilość marnowanej żywności, która ląduje w koszu
 • produkty o intensywnym zapachu nie będą już problematyczne przy przechowywaniu w lodówce
 • w folii moletowanej możesz nie tylko przechowywać żywność, ale także marynować ją, gotować metodą sous-vide czy podgrzewać w mikrofalówce

Wady

 • zgrzewarki próżniowe nie należą do najtańszych, modele z wyższej półki cenowej mogą kosztować nawet ponad 300 zł
 • uzupełnianie folii oraz woreczków także nie należy do najtańszych
 • zwolennicy proekologicznego życia niestety będą zawiedzeni ilością plastiku wykorzystywanego do pakowania żywności

Jeśli chcesz wiedzieć jakie produkty możesz w niej zapakować, polecamy nasze artykuły z serii „Czy można pakować próżniowo?”

Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać? Podsumowanie

Pakowarki próżniowe do żywności zdecydowanie powinny znaleźć się w każdej kuchni, jeśli chcesz ograniczyć wyrzucanie żywności a także zadbać o zdrowie swojej rodziny. Nie będziesz musiał martwić się o nieprzyjemne zapachy wydobywające się z lodówki. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, jaką zgrzewarkę planujecie kupić. 😉

 

15 thoughts on “JAKA ZGRZEWARKA PRÓŻNIOWA BĘDZIE NAJLEPSZA? PORADY I RANKING

 1. Alina pisze:

  Najlepsza będzie ta która najlepiej, szybko i łatwo zgrzewa! Ja osobiście kupiłam i spełnia moje oczekiwania jako Pani domu 🙂

 2. Iwka Ryłko pisze:

  My mamy dosyć tanią, ale za to porządzenie wykonaną zgrzewarkę VS6621 produkt bardzo dobry, solidny plastik nic nie lata żadnych niepotrzebnych luzów, super !

 3. Aga pisze:

  Ja polecam pakowarki DIAMOND, bardzo dobre urządzenie w sensownej cenie. Do użytku domowego wystarczająca.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *